Sari la conținut

Unitățile auto autorizate RAR din România, în cifre

România are 16.651 de unități auto autorizate de Registrul Auto Român, aparținând a 14.694 de firme și răspândite în 1.901 de localități din toate cele 42 de județe. Dintre cele 17.325 de autorizații, 16.976 (98.0%) sunt în termen, 349 au expirat, iar 3.903 expiră în următoarele 90 de zile.

Actualizat:

Câte unități are fiecare registru

O unitate poate figura în mai multe registre în același timp, deci suma depășește totalul.

RegistruUnitățiCu autorizația în termenProcent în termen
Service auto12.97512.77998.5%
ITP3.0682.95296.2%
Caroserie65063798.0%
Tahograf35834997.5%
GPL21921598.2%

Câte unități auto autorizate are fiecare județ

București conduce cu 1.561 de unități, urmat de Ilfov (884) și Cluj (748). La celălalt capăt, Tulcea are 122.

JudețUnitățiÎn termenExpirateStații ITPLocalități
București1.5611.520413147
Ilfov8848592515660
Cluj748741713846
Bihor67166569080
Brașov618605139440
Prahova574568611381
Iași57156928850
Suceava56855414119118
Constanța5405132710638
Timiș532524811254
Argeș52351589262
Maramureș492471216960
Bacău469459107457
Mureș46545697360
Neamț432419138062
Arad43142926444
Dolj404402210253
Dâmbovița38037646176
Sălaj34133653642
Galați334315196732
Sibiu31731435730
Hunedoara30730346431
Bistrița-Năsăud293282115342
Alba29129016334
Vâlcea29028646343
Botoșani28227394247
Vrancea27726985343
Satu Mare27326673835
Buzău27227205244
Harghita25525325541
Gorj25425224944
Caraș-Severin23823354929
Vaslui23322586033
Olt20219844942
Mehedinți19519414132
Giurgiu18118014841
Teleorman17617243939
Brăila17017002918
Covasna17016823628
Călărași16816802739
Ialomița14714433327
Tulcea12212202017

Ce lucrări sunt autorizate service-urile să facă

Din codurile de activitate din Anexa 1 la RNTR 9, trecute în autorizația fiecărei unități. Este singura sursă publică din care se poate spune, la nivel de țară, câte ateliere sunt autorizate pentru fiecare tip de lucrare.

ActivitateCodAteliere autorizateDin total
Reparații ale vehiculelor rutiereA111.03085.1%
Motor și sisteme auxiliareA1.16.29048.5%
Sistemul de transmisieA1.26.45549.8%
Întreținere a vehiculelor rutiereA29.17570.8%
Sistemul de rulareA1.39.61274.2%
Reglări funcționale ale vehiculelor rutiereA36.83552.7%
Sistemul de direcțieA1.46.41949.5%
Reparații ale componentelor și sistemelorB15.14139.7%
RecondiționăriB220.0%
Sistemul de frânareA1.53.63128.0%
Sistemul electricA1.65.07739.2%
Montări, verificări și etalonăriB32792.1%
Dezmembrarea vehiculelor scoase din uzB58336.4%
CaroserieA1.73.33125.7%
Alte sistemeA1.83.38226.1%

Service-uri cu contract de marcă

682 de unități figurează în registru cu cel puțin un contract de service pentru o marcă anume, acoperind 345 de mărci distincte — 5% din registru.

MarcăUnități autorizate
DACIA88
RENAULT73
SKODA67
VOLKSWAGEN55
FORD44
PEUGEOT38
CITROEN36
OPEL36
MERCEDES-BENZ35
SUZUKI35
TOYOTA35
AUDI33
MG33
HYUNDAI31
KIA31
NISSAN31
ISUZU27
SEAT27
VOLVO27
FIAT26

Metodă

Datele provin din cele cinci registre publice de autorizare ale Registrului Auto Român: SERVICE, ITP, caroserie (B4), tahograf (TLV) și GPL. Sunt aceleași rânduri care stau la baza fiecărei pagini din registrul nostru.

O „unitate” este un punct de lucru, identificat prin adresă și CUI, nu o firmă: 14.694 de firme dețin 16.651 de puncte de lucru. Starea unei autorizații se calculează la fiecare citire din data de expirare din registru, deci procentele de mai sus se schimbă zilnic fără nicio sincronizare.

3.808 de unități au coordonate exacte în registru, 11.869 au coordonate aproximative la nivel de localitate. Detaliile complete despre surse și limitări sunt pe pagina de surse.

Cifrele pot fi citate liber, cu link către această pagină. Actualizat la 15 octombrie 2026.